Nevşehir ve Neuss Kardeşliği Pekişiyor

NEUSS­ Nevşehir Belediye Başkanı Atilla Seçen ve beraberindeki heyet 2007 yılında kardeş şehir protokolü ile imza attıkları, kardeş şehirler arasındaki kültürel ve sosyal değişim, ortak çalışma, ikili ilişkileri geliştirmek için Almanya’nın Neuss şehrine geldiler. Seçen ve beraberinde ki heyet, Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel ile birlikte Neuss Belediyesi’ni ziyaret ettiler. Neuss Belediye Başkanı Reiner Breuer, Ortaklık ve Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Angelika Quıring­Perl ileTürk heyetini belediye binasında kabul ederlerken, Türk heyeti onuruna da bir etkinlik düzenlediler. Nevşehir Belediye başkanı Atilla Seçen, atık bertarafını iyileştirmek ve çevre bilincini güçlendirmek için çalışma projelerini konuşmak ve araştırmalar yapmak amacı ile Almanya’da olduklarını ifade ederken, “Neuss Belediye Başkanı Reiner Breuer, Başkan Atilla Seçen ile henüz bir mekanik atık ayırma tesisi bulunmayan Nevşehir’e, işleyen bir geri dönüşüm sistemi için teknik altyapıyı kurmak istiyoruz. Bu amaçla bir geri dönüşüm tesisi kurulacak ve uygun bertaraf kapasiteleri yükselecek. ” ifadelerini kullandılar. Belediye Başkanı Breuer, ayrıca uzun vadede, Nevşehir’de atıkların bertarafı AB standartlarına uygun olmalıdır. Proje, Avrupa Birliği tarafından finanse edilebilmektedir. Neuss şehri bu projede Nevşehir’i destekliyor” açıklamasını yaptı. 


GÜREL: KARDEŞ ŞEHİR MEKANİZMASI CANLANMALI

Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel yaptığı konuşmada “Almanya ile Türkiye arasında yüze yakın kardeş şehir ilişkisi var. Bu bağlar toplumlar arasındaki temasları arttırmak, önyargıları aşmak ve dostluğu pekiştirmek açısından çok yararlı. Düsseldorf bölgesinde ülkemizle 11 kardeş şehir var. Bu mekanizmaların canlanmasını istiyoruz. Belediyeler arasında karşılıklı ziyaretler ve AB fonlarıyla ortak işbirliği projeleri yapılabilir, kardeş okullar arasında öğrenci ve öğretmen değişimleri gerçekleşebilir” ifadelerini kullandı.


BAĞLARIMIZ GÜÇLENECEK

Nevşehir Belediye Başkanı Atilla Seçen ise yaptığı konuşmada “Proje ekibimizin, değerli Neuss Belediyesi çalışanlarının ve Nevşehir Ekoloji ve Sosyal Hayatı Geliştirme Derneği’nin birlikte hazırladığı, Merkezi Finans ve ihale birimi tarafından hibe kazanan ‘sürdürülebilir belediyecilik için değişim projesi’ kapsamında sizlerle biraraya gelmekten mutluluk duyuyorum. Proje kapsamında yürüteceğimiz çalışmaların, hem belediyelerimiz hem de Türkiye ve Almanya arasında diyalogların gelişmesine önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. 5 gün boyunca Neuss şehrindeki en iyi çevre uygulamalarını yerinde inceleyeceğiz ve uygulamalarla ilgili bilgiler alacağız. Bu bilgiler bizim de kendi şehrimizde uygulayabileceğimiz projeler için teknik arkadaşlarımıza yol gösterecek. Aynı zamanda bu güzel şehrin tarihi ve kültürel değerlerini görme fırsatımız da olacak. Böylece şehir eşleştirme projesi aracılığıyla belediyelerimiz arasında iyi uygulamaların karşılıklı değişimi gerçekleşecek. Yine bu proje kapsamında ilerleyen süreçte, Kapadokya’nın başkenti Nevşehir’de, Neuss Belediyesi heyetini misafir etmekten büyük heyecan duyacağımızı ifade etmek isterim. Bu güzel, Türk Alman Dostluk Gecesi’ni organize eden ve bizlere biraraya getiren Neuss Belediye çalışanlarına ve bu projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Yapılacak çalışmaların şehirlerimizin kardeşlik bağlantısını güçlendireceğini ve daha pek çok çalışmaya öncülük edeceğine inanıyorum” dedi. Heyetin ziyaret programında, Neuss­Hoisten’deki rüzgar türbinlerini, Krefeld’teki atık yakma tesisi, Schelmrather Hof’taki biyogaz tesisi ve Korschenbroich’deki kompost tesisi ziyaretlerini bulunuyor.